Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie. - poradnik dla rodziców
Ponad 60% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat używa urządzeń mobilnych takich jak tablet czy smartfon, w tym 25%codziennie?
Co czwarte dziecko w tym wieku aktywnie korzysta z Internetu przeglądając strony www lub wyszukując treści, np. filmiki bądź aplikacje (Bąk, 2016)
Pierwszy kontakt z wirtualną rzeczywistością przypada średnio na 6–7 rok życia, a wiele badań wskazuje, że znaczna grupa dzieci rozpoczyna przygodę z nowymi technologiami jeszcze wcześniej(Bochenek, Lange, 2019)?
Niestety, często dzieje się to bez nadzoru rodziców, opiekunów, nauczycieli.
Przeciętny nastolatek spędza w Internecie ponad 4 godziny dziennie, a prawie 8% młodzieży korzysta z niego nawet w nocy, czasami aż do godzin porannych (Bochenek, Lange, 2019).
Do posiadania profili w takich serwisach jak Facebook, Snapchat czy Instagram przyznaje się ponad 90% młodych ludzi. Media społecznościowe są dla młodzieży przede wszystkim narzędziem komunikacji, podtrzymywania kontaktów towarzyskich i rozrywki.
Niemal nieustanne przebywanie w wirtualnym świecie sprawia, że przenoszą się tam także tradycyjne zjawiska i problemy.
Jednym z nich jest przemoc, która przybiera coraz bardziej wyszukane formy, a co gorsze: jest przez dorosłych trudniej dostrzegana.