W autoprezentacji bardzo ważne jest to, co sam o sobie myślisz, gdyż może Ci to dodawać skrzydeł, ale też skutecznie je podcinać.
Niestety badania dowodzą, że większość ludzi myśli o sobie źle. Jesteśmy przesiąknięci nawykami krytykowania, wytykania błędów i niedostatków. Jeśli jest tak w Twoim wypadku warto, abyś popracował nad poszukiwaniem swoich zalet.
Jeśli w kierunku siebie kierujesz następujące myśli:
- „Nie dam sobie rady”
- „Nigdy się tego nie nauczę”
- „To za trudne”
- „To nie dla mnie”
To pamiętaj o tym, że niekorzystne myślenie o sobie jest samo spełniającym się proroctwem!!!
W sytuacjach, kiedy uważasz, że ,,jesteś do niczego'' to pewnie będziesz robił wszystko, by to potwierdzić i będziesz zwracał większą uwagę na swoje potknięcia, nie zwracając uwagi na sukcesy.
Kiedy założysz, że jesteś świetną osobą wygląda to identycznie. Potwierdzasz wówczas swoje założenie i po prostu jesteś świetny.
Gdybyś chciał podnieść swoją samoocenę zacznij od lepszego poznania siebie. Zdaj sobie sprawę ze swoich mocnych i słabych stron i doskonal to, co jest
w Tobie dobrego. Musisz też być gotowy do tego, aby zaakceptować to, czego nie jesteś w stanie zmienić.
Wielu ludzi łapie się w pułapkę porównań z innymi ludźmi i na tej podstawie zaniża swoją samoocenę. Są tacy, którzy twierdzą, że każdy przymiotnik, jakim siebie określamy w rzeczywistości jest skrytym porównaniem. Dobrze zilustruje to przykład, jeśli np. mówimy "Jestem gruba" kryje się w tym pytanie "gruba w porównaniu z kim?". Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, do kogo się porównujemy.
Porównywanie się do innych jest zapewne nieuniknione i prawdopodobnie nigdy się go nie pozbędziesz. Powinieneś jednak pamiętać o tym, żeby nie porównywać się z aktorami, spadkobiercami fortun, nie ma to najmniejszego sensu, a może Ci przynieść jedynie pogorszenie nastroju.
![]() |
Żeby bardziej polubić siebie:
|
Jeśli nie wierzysz, że będziesz umiał sam zmienić negatywne nastawienie do siebie możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów (psychologa, pedagoga).