Bezpłatny
Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy*.

Z.4.  Świadczenie usług opiekuńczych
osobie chorej i niesamodzielnej
(w zawodzie Opiekun medyczny)

Dla kogo jest kurs?

Dla wszystkich osób, które chcą uzyskać kwalifikacje do pracy polegające na opiece nad drugim człowiekiem indywidualnie, w szpitalach lub placówkach opiekuńczych.

Wymagania: ukończone 18 lat oraz minimum gimnazjum
lub 8-letnia szkoła podstawowa (nie wymagane wykształcenie średnie)
.

Absolwent Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zakresie kwalifikacji Z.4. Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej, zdobędzie umiejętności do wykonywania następujących zadań zawodowych:

> Rozpoznawanie problemów i potrzeb osoby chorej i niesamodzielnej

> Planowanie, organizowanie i wykonywanie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych u osoby chorej i niesamodzielnej

> Planowanie, organizowanie i wykonywanie czynności opiekuńczych nad osobą chorą i niesamodzielną

A.      MINIMALNA LICZBA GODZIN KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO:

System zaoczny*

Efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów oraz efekty kształcenia wspólne dla zawodów w ramach obszaru medyczno-społecznego stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodzie lub grupie zawodów

260 godz.

Z.4. Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej

208 godz.

DOKUMENTACJA POTWIERDZAJĄCA UKOŃCZENIE KURSU:

Osoba, która uzyska zaliczenie, otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego z zakresu kwalifikacji Z.4. Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej. Zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego wydaje Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Osoba, która ukończyła kwalifikacyjny kurs zawodowy Z.4. Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie kwalifikacji wymienionej w zaświadczeniu.

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE

Osoba, która przystąpiła do egzaminu zawodowego, zdaje go, jeżeli uzyska z części pisemnej, co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania oraz z części praktycznej, co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.

Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa. Wynik ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny.

ŚWIADECTWO POTWIERDZAJĄCE KWALIFIKACJE W ZAWODZIE

Zdający, który zdał egzamin zawodowy, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie wydaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.

DYPLOM POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE OPIEKUN MEDYCZNY [532102]

> świadectw potwierdzających wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie opiekun medyczny (Z.4. Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej).

> oraz odpowiedniego poziomu wykształcenia- minimum wykształcenie zasadnicze zawodowe(poziom wykształcenia potwierdza np. świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej).

Dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie  wydaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.